Eastcoast Cheerleaders logo
Eastcoast Cheerleaders
Trygghet Respekt Utveckling Gemenskap

Avgifter 2025-2026

Detta ingår i avgifterna för säsongen 2025-2026.
Avgiften är per termin och utöver detta tillkommer en medlemsavgift på 200 kr/ år.  

 

Träningslagen har följande under året.

Hösttermin: 15 träningar + Wintershow 

Vårtermin: 14 träningar + Vårshow

 

Träningslag  1h/veckan (med förälder)

Dreams 

1500 kr 

Träningslag 1h/veckan 

Glimmer,Sparkle 

2300 kr

Träningslag 1h/veckan

Starlight

2500 kr

Träningslag 1,5h/veckan

Snow

2500 kr

Träningslag 1,5h/veckan 

Waves

2700 kr

Träningslag 2h/veckan 

Rain

2800 kr

Träningslag 2h/veckan 

Moonlight 

2800 kr

Träningslag 3h/veckan 

Frozen

3000 kr

Tävlingsförberedande lag 4h/veckan  Mist, Clouds

3300 kr 

Vuxenlaget 4h/veckan 

Iron

4000 kr

Tävlingslag 6h/veckan 

Azure, Blaze, Space

4800 kr 

 

Provträning

Alla sökanden till träningslagen har rätt att provträna 1–2 gånger utan att behöva betala terminsavgift. 

 

Avgifter

Om en aktiv slutar inom 1 månad från terminsstart faktureras en halv terminsavgift.

Därefter utgår full terminsavgift.

Medlemsavgift faktureras i samband med att du börjar i föreningen och tidigare medlemmar faktureras i Juni varje år.

 

Har ni några frågor gällande avgifter eller betalning, mejla verksamhetsansvarig@eastcoastcheerleaders.se.

 

I alla avgifter ingår det aktuell licens via Svenska Cheerleadingförbundet (försäkring), hallhyra, arvoden, personal, material och utbildning för coacher. 
För tävlingsförberedande lag ingår även anmälningsavgiften till tyckar-tävlingar, tillgång till musik samt lån av dräkt. 
För tävlingslagen ingår även anmälningsavgiften till föreningstävlingarna, musik, lån av dräkt.

För tävlingsförberedande lagen samt tävlingslagen står de aktiva/laget själva för omkostnaderna vid tävling exempelvis buss, hotell och mat.


Övriga aktiviteter som lagen väljer att genomföra exempelvis lagaktiviteter, klädbeställning och träningsläger betalas av de aktiva/lagen själva. 

Även internationella tävlingar betalas av de aktiva/laget. 

Föreningen uppmuntrar lagen till att göra olika aktiviteter för att samla in pengar till lagkassan för att kunna hålla kostnaderna nere under säsongen. 

Vid faktureringen av medlem-och träningsavgiften använder vi oss av SportAdmins aviseringsfunktion med Qvickly som betalleverantör.

Fakturan skickas då ut via en betallänk till er mejladress där det finns fyra olika betalmöjligheter: swish, kortköp, fakturaköp. 

Systemet skickar automatisk ut påminnelser enligt förinställt intervall. 

Följ oss på sociala medier
Samarbeten